Hakkımızda

Geyikli Yöresinden Sofralarınıza; İlyada Zeytin & Zeytinyağı İlyada markası Sinan Erdoğan ve Özcan Özsoy ortaklığında 1996-1997 yıllarında kurulmuş ve faaliyete başlamıştır. Aynı yörede zeytin ve zeytinyağı üretiminde faaliyet gösteren Erdoğan ve Özsoy ailelerinin güç birliğiyle ortaya çıkmış, bölgenin yöresel lezzetlerini sofralarınıza getirmeyi hedeflemişlerdir.

1996 Yılında Sinan Erdoğan ve Özcan Özsoy ortaklığıyla doğan “İlyada” Markası, Geyikli Yöresi’nden başlamak üzere zeytincilikle uğraşan diğer il ve ilçelere örnek bir girişim olmuştur. Bugün ise geleneksel yöntemleri unutmadan, fabrikasyon yöntemlerle naturel (doğal) zeytin ürünleri üretimi yapmakta, bölgedeki sektör liderliğini devam ettirmektedir.

Neden İlyada Zeytin & Zeytinyağı ?

Natural (Doğal) Fermente İlyada Zeytin ve Zeytinyağı Ürünleri’nin teknolojiyle buluşması, fabrikalaşma dönemini başlatmış olsa da geleneksel yöntemlerden vazgeçilmemiştir. Buna örnek olarak şu husus gösterilebilir; Zeytin, iki çeşit şekilde olgunlaştırılabilmektedir. Birincisi ve İlyada tarafından tercih edilmeyen Kostikli Olgunlaştırmadır. Kostik vb. kimyasal maddelerle olgunlaştırılan zeytin, kısa bir sürede piyasa sürülmektedir. Ancak bu yöntemle üretilen zeytinler sağlık yönünden sektörde kabul görmemektedir.

İlyada, “Naturel Fermente” denilen, eski dönemlerde de uygulanan salamura suyunda yaklaşık 6 ay bekletilip olgunlaştırılan zeytinleri sofralarınıza getirmektedir. Hasat aylarında (Ekim-Kasım) tarladan toplanan zeytinler, yıkanıp ayrıldıktan sonra salamura suyunda 6 ay bekletilmektedir. Kendiliğinden olgunlaşan İlyada Zeytinleri naturel oluşuyla sağlık yönünden tüketicilerin tercih etme nedenleri arasında görülmektedir. Naturel Fermente yöntemiyle üretilen zeytinleri, göz ile ayırt etmek mümkündür.

Sarı, pembe gibi renk farklılıkları göz ile ayırt edilmelidir. Kimyasal fermente yöntemi tek tip ve tek renk zeytinlerden de anlaşılabilmektedir. İlyada Zeytin Ürünleri, bugün %80 olarak İstanbul Pazarına gönderilmektedir. İlyada, Geyikli Yöresi’nin kaliteli zeytinlerini toplayarak geleneksel yöntemlerle fabrikasyon bir şekilde işlemekte, sofralarınıza %100 doğal ve kaliteli zeytin ve zeytinyağını getirmektedir.